Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu w zabudowie bliźniaczej?
Zabudowa bliźniacza to bez wątpienia doskonały kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku, a budową domu wolnostojącego. Byśmy jednak mogli być z takiego lokum zadowoleni, przed zakupem koniecznie trzeba przeanalizować kilka kluczowych aspektów. W tym artykule postaramy się więc podpowiedzieć ci, o czym powinieneś pamiętać, zanim kupisz połowę bliźniaka.
Izolacja akustyczna zabudowy bliźniaczej
Ponieważ domy tego typu są ze sobą połączone ścianą, musimy zadbać o właściwe zaizolowanie takiej przegrody. W innym wypadku narażamy się na hałasy dochodzące z domu sąsiadów, z kolei oni będą zmuszeni znosić dźwięki generowane przez nas. Wpłynie to rzecz jasna negatywnie na komfort i poczucie prywatności, z pewnością nie poprawi też sąsiedzkich relacji. Należy więc sprawdzić, czy wspomniana ściana odznacza się odpowiednią grubością, a także, z jakiego materiału wykonano jej izolację. Powinna ona posiadać podwójną konstrukcję, wewnątrz której umieszczono wypełnienie z wełny mineralnej. Ponadto nie należy wbudowywać tam elementów jakichkolwiek systemów, takich jak rury kanalizacyjne czy przewody wentylacyjne.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę planując zakup nowego domu w stanie deweloperskim?
Odpowiedni rozkład pomieszczeń domu bliźniaczego
Niestety, metoda budowy domów tego typu nie daje nam zbyt wielu możliwości przyszłych modyfikacji. Już na etapie zakupu musimy więc określić, ilu pomieszczeń potrzebujemy, a także jak mają być one rozlokowane. Dla przykładu jeśli pracujemy zdalnie, wybierzmy dom z pokojem przeznaczonym na gabinet. Z kolei posiadając liczną rodzinę, zadbajmy o odpowiednią liczbę sypialni oraz co najmniej dwie łazienki. Co więcej, zwróćmy uwagę na możliwości przysługującego nam terenu zielonego. Dla części osób istotna będzie niewielka przestrzeń na uprawę roślin, podczas gdy rodziny z dziećmi prawdopodobnie wybiorą ofertę z dużą ilością miejsca do zabawy i rekreacji.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na zakup domu typu bliźniak?
Kto mieszka w drugiej połowie bliźniaka?
Kupując dom w zabudowie bliźniaczej, wybudowany na przykład przez firmę Budom ze Szczecina, jesteśmy zmuszeni do współpracy z lokatorami zamieszkującymi w drugiej połowy budynku. Będziemy musieli między innymi: uzgadniać koszty konserwacji bramy wjazdowej, na zmianę kosić wspólny trawnik czy odśnieżać podjazd w miesiącach zimowych. Dobrym pomysłem jest więc choćby krótka rozmowa przed dokonaniem zakupu, by wyrobić sobie zdanie na temat naszych potencjalnych sąsiadów. Choć taka korelacja na początku może wydawać się kłopotliwa, z upływem czasu prawdopodobnie zauważymy wynikające z niej zalety. Sprawiedliwy podział obowiązków pozwoli bowiem zaoszczędzić sporo pieniędzy, na przykład poprzez montaż wspólnej instalacji telewizyjnej czy podział kosztów wymiany ogrodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana