Kto może dokonać eksmisji w świetle przepisów?
Doprowadzenie do opuszczenia lokalu przez bezprawnie zajmujące go osoby może być bardzo trudne do zrealizowania. Często pojawia się potrzeba złożenia sprawy do sądu o eksmisję. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku, eksmisji może dokonać komornik, jeśli gmina zapewniła lokal socjalny osobom eksmitowanym. Niestety może to potrwać długie lata.
Eksmisje lokatorskie – kiedy do nich dochodzi?
Spory z lokatorami, którzy bezprawnie zajmują dany lokal, toczą się niejednokrotnie latami. Wiedzą o tym doskonale przedstawiciele firmy Centralne Biuro Bezpieczeństwa Personalnego, którzy specjalizują się w prowadzeniu negocjacji eksmisyjnych. Informują, iż należy podejmować zdecydowane kroki, kiedy nieuczciwy lokator nie chce się wyprowadzić z mieszkania, nie mając tytułu prawnego do przebywania w lokalu.
Należy pamiętać o tym, że każdy właściciel nieruchomości ma prawo do tego, by żądać od lokatora opuszczenia przez niego bezprawnie zajmowanego lokalu. W takiej sytuacji firma CBBP może przeprowadzić negocjacje eksmisyjne (mediacje lokatorskie). Sprawę można również zgłosić do sądu. Niestety cały proces sądowy może się toczyć się przez kilka lat.
Jednym z najczęstszych powodów eksmisji lokatorów jest problem z płatnościami. Lokatorzy nie uiszczając należności z tytułu użytkowania przez nich lokalu, narażają właściciela na duże straty finansowe. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której właściciel mieszkania nie otrzymuje zapłaty za wynajem i pokrywa opłaty związane z użytkowaniem mieszkania za lokatora zajmującego jego mieszkanie, to z powodzeniem może się domagać eksmisji nieuczciwego lokatora.
Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie eksmisji?
Osobą, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie eksmisji lokatorskiej, jest wyznaczony przez sąd komornik. Po ogłoszeniu prawomocnego wyroku w sprawie bezprawnie zajmowanego lokalu dochodzi do opuszczenia nieruchomości przez lokatora. Warto mieć jednak na uwadze, że lokator nie może zostać wyrzucony na bruk. Gmina, do której przynależy, ma obowiązek zapewnić takiej osobie lokal tymczasowy. Niestety na zrealizowanie tego zadania gminy nie mają narzuconego żadnego terminu, więc opróżnienie lokalu może być wydłużone w czasie, nawet o kilka lat. Z tego powodu zawsze warto starać się o to, aby lokator dobrowolnie opuścił bezprawnie zajmowany lokal.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana