Jakiego wysiłku organizacyjnego wymaga budowa nieruchomości?

Budowa nieruchomości to wieloetapowe przedsięwzięcie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Inwestor powinien opracować harmonogram prac, zaplanować wydatki oraz wybrać i zatrudnić wykonawców. Ponadto musi uzyskać szereg dokumentów i pozwoleń na budowę, ponieważ bez dopełnienia formalności nie można rozpocząć jakichkolwiek prac ziemnych na działce.
Jak zaplanować budowę nieruchomości?
Decyzje podejmowane przez inwestora na etapie planowania budowy nieruchomości wpływają na ogólne koszty przedsięwzięcia oraz zadowolenie z efektu końcowego. Zawsze warto zasięgnąć rad u osób, które mają za sobą pierwsze inwestycje w nieruchomości – dzięki temu unikniesz najczęściej popełnianych błędów oraz pozyskasz kontakty do sprawdzonych architektów i fachowców.
Przeczytaj również: Czy wynajem mieszkania dla studentów jest opłacalny?
Pamiętaj, że przed rozpoczęciem planowania kluczowe jest określenie posiadanych możliwości finansowych i dostosowanie do nich projektu, technologii oraz sposobu prowadzenia budowy:
- z inwestorem zastępczym;
- z generalnym wykonawcą;
- systemem kontraktowym;
- systemem gospodarczym.
Każda metoda ma swoje wady i zalety, a w odpowiednim wyborze jednej z nich pomaga sporządzenie kosztorysu budowlanego.
Dlaczego warto opracować kosztorys budowy nieruchomości?
Budowa nieruchomości przebiega sprawniej, gdy inwestor dysponuje precyzyjnym kosztorysem. Dokument pozwala na oszacowanie kosztów w fazie projektowej i ocenę opłacalności inwestycji, a na etapie zakończenia pracy umożliwia podliczenie wszystkich wydatków. W czasie przygotowań pomaga w negocjacjach z wykonawcami oraz ułatwia przygotowanie harmonogramu poszczególnych etapów budowy. Ponadto jest wymagany przez instytucje finansowe w przypadkach, gdy inwestor stara się o kredyt hipoteczny lub dotację. Kosztorys budowlany ułatwia również przystosowanie robót do zmieniających się okoliczności. Gdy zostanie podzielony na fazy i etapy pozwala na optymalizację kosztów oraz zaplanowanie dostaw materiałów budowlanych lub zmian techniki wykonywania prac.
W opracowaniu dokumentu mogą pomóc Ci doradcy finansowi z zespołu specjalistów ds. nieruchomości Kantower. Profesjonalnie sporządzony kosztorys uwzględnia wskaźniki wpływające na końcowy bilans kosztów oraz daje możliwość wprowadzania zmian poszczególnych stawek i przeliczania ich na bieżąco. Dzięki temu inwestor w pełni kontroluje wydatki i może wyszukiwać najkorzystniejsze oferty materiałów budowlanych, których ceny szybko się zmieniają.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Contract Nieruchomości Violetta Hyla-Grabowska
Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem
woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Mickiewicza 12 lok. 1
-
4 Ściany Sp. z o.o.
Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem
woj. mazowieckie00-515 Warszawa, Żurawia 32/34 lok. 47