Jak COVID-19 wpłynął na wartość nieruchomości?

Pandemia koronawirusa postawiła pod znakiem zapytania niemalże całą gospodarkę. Wiele branż dotknął kryzys, niektóre zaś na jej skutek zaczęły dynamicznie się rozwijać. Jednym z sektorów gospodarki, które oparły się kryzysowi, jest właśnie rynek nieruchomości. Pytanie jednak, czy i w jaki sposób pandemia wpłynęła na kształtowanie wartości nieruchomości?
Wpływ pandemii na zakup i sprzedaż nieruchomości
Ceny nieruchomości od lat wykazywały tendencję wzrostową. Wszystko wskazywało na to, że ten trend się odwróci na skutek wyhamowania gospodarki. Tymczasem ich wartość nadal rosła, choć z dużo mniejszą dynamiką – średnio o 3%. Niewykluczone jednak, że wraz z zakończeniem pandemii ona nie wzrośnie. W pierwszych miesiącach pandemii inwestycje na rynku zostały wstrzymane, jednak już w drugiej połowie 2020 roku nastąpiło ożywienie. Osoby, które planowały zakup nieruchomości jeszcze przed wybuchem pandemii, z pomocą takich pośredników jak KBC Nieruchomości, już po kilku miesiącach realizowały swoje plany.
Przeczytaj również: W jakim stopniu lokalizacja wpływa na wycenę nieruchomości?
Nie brakuje także osób, które zmieniały mieszkanie na większe, z tarasem lub decydowały się na zakup bliźniaka czy domu jednorodzinnego. Powodem jest zmiana trybu pracy – wielu Polaków w tym czasie zaczęło pracować zdalnie, dlatego na pierwszy plan wysunęły się funkcjonalność i wielkość nieruchomości oraz wygoda mieszkania. Mniej szczęścia miały osoby, które nie były w stanie sfinansować zakupu bez kredytu hipotecznego. Banki, w obawie przed niewypłacalnością kredytobiorców, znacząco zaostrzyły warunki kredytowe, a nawet wyłączyły niektóre branże z możliwości kredytowania.
Przeczytaj również: Jak bliskość terenów zielonych wpływa na wartość nowych mieszkań w Podgórzu?
Pandemia a rynek najmu nieruchomości
Najem krótkoterminowy w istocie przechodzi kryzys w związku z wprowadzanym zakazem przemieszczania się. Zabrakło chętnych turystów czy pracowników, którym taka forma najmu szczególnie odpowiadała. Jednak właściciele tych nieruchomości w większości postanowili zdecydować się na najem długoterminowy. W tym przypadku chętnych nie brakowało, co jest wynikiem, chociażby niespełnienia rygorystycznych warunków kredytu hipotecznego.
Przeczytaj również: Działka Wrocław Zakrzów – jakie są perspektywy rozwoju tej okolicy?
Biorąc pod uwagę ilość czasu, jaką najemcy spędzali w domu oraz zmianę ich preferencji mieszkaniowych, wynajmujący mogli pozwolić sobie na podwyżkę czynszu. Ponadto wynajmujący podchodzą dziś do długoterminowego najmu o wiele bardziej świadomie i z tego powodu korzystają z usług biur nieruchomości, w tym coraz popularniejszego home stagingu. Dzięki temu, z niewielkim wkładem finansowym, można było lepiej przygotować mieszkanie na wynajem i tym samym podnieść opłaty z jego tytułu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aedium s.c. Paweł Drelich Damian Zarzycki
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena
woj. dolnośląskie53-604 Wrocław, Pawłowa 1 lok. 6
-
Biuro Nieruchomości - Wawel-Dom Nieruchomości
Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem
woj. małopolskie30-390 Kraków, Zawiła 69
-
Bmm Pietrasińscy Nieruchomości Beata Pietrasińska
Nieruchomości
woj. śląskie41-936 Bytom, Pokoju 12