Dlaczego coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkanie z dala od zgiełku miejskich aglomeracji?
W strukturalno-demograficznym modelu życia każdego miasta wyróżniamy cztery fazy. Jedną z nich jest suburbanizacja, która jest zjawiskiem polegającym na opuszczaniu centrów miast, przez ich mieszkańców i przenoszeniem się na peryferia. Natomiast dezurbanizacja związana jest z przenoszeniem się mieszkańców na tereny całkowicie oddalone od centrów dużych miast. W związku ze zjawiskiem dezurbanizacji następuje rozwój np. niewielkich ośrodków miejskich. Dlaczego coraz więcej ludzi decyduje się na ucieczkę z miast w rejony spokojniejszych okolic?
Centrum miasta czy wieś?
Do niewątpliwych plusów zamieszkiwania w centrum dużego miasta, można zaliczyć dostęp do różnorodnych sklepów, opieki medycznej, bardziej rozwiniętą komunikację miejską, czy łatwiejszy dostęp do rozrywki i dóbr kultury. Dzięki dostępności klubów, kawiarni i restauracji, w mieście o wiele łatwiej jest prowadzić bogate życie towarzyskie. Jednak z czasem, wraz z rozwojem dużego miasta, mieszkańcy zaczynają narzekać na ciągłe korki, hałas, duże skupienie zabudowy, czy gorszą jakość powietrza. Mieszkanie w mieście nierzadko okazuje się również bardziej kosztowne od mieszkania w niewielkim domku pod miastem, a przemieszczanie się po zatłoczonej okolicy zaczyna zabierać coraz więcej czasu. W takiej sytuacji zaczynają pojawiać się pierwsze myśli o wyprowadzce na wieś, jednak tutaj mieszkańców poszukujących alternatywy dopadają zupełnie inne problemy takie jak brak kanalizacji, brak dostępu do wodociągów, duże odległości, czy obowiązki związane z utrzymaniem domu i jego okolicy.
Lokalizacje podmiejskie
Pewnego rodzaju kompromisem, a także rozwiązaniem problemów związanych zarówno z życiem miejskim, jak i wiejskim, wydaje się być wyprowadzka w okolice lokalizacji podmiejskich takich jak okolice Wejherowa. Wejherowo jest niewielkim miastem zamieszkiwanym przez około 50 tys. mieszkańców. Dla porównania Kraków zamieszkuje około 770 tys. ludzi, natomiast Trójmiasto liczy około 750 tys. mieszkańców. Małe miasta wyróżnia o wiele lepsza jakość powietrza, stosunkowo swobodny dostęp do edukacji i rozrywki, a także konieczność pokonywania mniejszych odległości, np. do sklepu lub restauracji. To właśnie między innymi tymi parametrami kieruje się Deweloper PRM w doborze miejsc pod kolejne inwestycje. Wszystkie powstające nieruchomości znajdują się z dala od zgiełku miast, w spokojnych okolicach, w mniejszej lub większej odległości od innych mieszkańców. Decydując się na zamieszkanie na przedmieściach, w każdej chwili możemy korzystać z uroków miejskiego życia, jednocześnie mieszkając w cichej i spokojnej okolicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana